ZAPISKI CZASU

Statens Muzeum. Kopenhaga

Zbiory STATENS MUSEUM FOR KUNST obejmują ponad 700 lat historii sztuki od przełomu średniowiecza i renesansu po dokonania artystów współczesnych. Poszczególne działy podzielone są na kolekcje związane z okresem dziejowym i miejscem.

Kopenhaga. Maj 2012

Kopenhaga jest stolicą Danii i jednym z największych miast Skandynawii. O dobrobycie miasta i kierunkach jego rozwoju zadecydowała lokalizacja nad cieśniną Sund. Będąc najkrótszą drogą pomiędzy Morzem Bałtyckim, a Morzem Północnym cieśnina zapewniła Kopenhadze olbrzymi dochód chociażby z ceł jakie nałożono na wszystkie przepływające przez nią statki. Na kształt miasta wpłynęły także liczne pożary trawiąc zwłaszcza najstarszą zabudowę miejską. Ale nie oszczędziły one także najważniejszych budowli w mieście - pałacu królewskiego, kościołów, ratusza i zabudowań wokół głównego rynku.

Lowell

Pomyśl o Leonidasie, może i hoplitach

lśniących wyzwoleniem,

gdy wzajem czesali swe złote a la Botticelli

Ericeira. 2011

Ericeira - raj dla surferów

Ta niewielka miejscowość nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego jest szeroko znana w świecie ze swych doskonałych fal, które cenią sobie znawcy surfingu. Ericeira położona jest o godzinę drogi autobusem od Lizbony i około pół godziny od Sintry.

Evora. 2011

Evora jest stolicą regionu Alentejo, którego dosłowną nazwę tłumaczy się „poza Tagiem”. To jeden z najgorętszych regionów Portugalii, ale też i Europy. Temperatury nierzadko osiągają ponad 40 stopni Celsjusza. Alentejo, w którego krajobraz wpisane są dęby korkowe i drzewka oliwne, jest najmniej zaludnionym obszarem Portugalii.

Tomar. 2011

Tomar to miasteczko położone o 2 godziny jazdy koleją od Lizbony. Swoje powstanie zawdzięcza Zakonowi Templariuszy, który uzyskał prawa do tych ziem, po odbiciu ich z rąk Maurów. W 1160 roku rozpoczęto, na polecenie Wielkiego Mistrza Zakonu Gualdim Pais, budowę zamku i klasztoru. Najbardziej interesującym zabytkiem tego okresu jest zbudowana na planie szesnastokąta kaplica zwana Rotundą. 

Sesimbra. 2011

Sesimbra to dawna osada rybacka malowniczo położona nad oceanem. Nad miejscowością góruje mauretański zamek, którego zachowały się mury obronne, wieża i niewielki kościółek, wykładany kafelkami azulejos. Z zamku rozciąga się wspaniała panorama, na położone w dole miejscowości oraz na pobliskie wzgórza Arrabida. W samej Sesimbrze na uwagę zasługuje stary fort obronny, położony wprost na plaży. Z portu rybackiego wczesnym rankiem wyruszają kutry na połów ryb, krabów i innych owoców morza. Kręte uliczki miasteczka pną się stromo w górę i mają niepowtarzalny klimat.

Bułhakow

W białym płaszczu z podbiciem koloru krwawnika, posuwistym krokiem kawalerzysty, wczesnym

rankiem czternastego dnia wiosennego miesiąca nisan pod krytą kolumnadę łączącą oba skrzydła

pałacu Heroda Wielkiego wyszedł procurator Judei Poncjusz Piłat.

Więcej niż zazwyczaj

Zniknęły gdzieś krajobrazy Lizbony i Madryt chowa gdzieś swoją twarz pod banalnością szlaków Łodzi. Może zupełnie oszalałem, ale nie chcę jechać do Torunia - bo jakoś tak czuję, że nie zobaczę tam nic z tego co już widziałem wielokrotnie, a gdy czasu nie jest zbyt wiele - warto go szanować. Lepiej nie przeżyć nic niż ponownie się rozczarować i upewnić się. że banał znaczy banał, a dodanie kurkumy do ryżu nie czyni go jeszcze pełnoprawnym produktem kuchni indyjskiej.

W dniu urodzin

W dniu swych urodzin chcę być jak Kung Fu Panda - jedynka i dwójka, której nie oglądałem. Tajemny składnik, którego nie ma czyni z wioskowego fajtłapy mistrza walk wszelakich, co jednak nie zmienia jego przyjaznej innym natury. W tym dniu żałuje, że życie nie jest jak historia motoryzacji. Auta o rocznikach co najmniej dziesięcioletnich wychodzą z mody by po blisko pół wieku swej egzystencji wrócić w glorii chwały przynależnej klasykom. Jednak w naszym mniej mechanicznym żywocie takie sprawy nie są możliwe.