image

Sesimbra - osada rybacka

Sesimbra to dawna osada rybacka malowniczo położona nad oceanem. Nad miejscowością góruje mauretański zamek, którego zachowały się mury obronne, wieża i niewielki kościółek, wykładany kafelkami azulejos. Z zamku rozciąga się wspaniała panorama, na położone w dole miejscowości oraz na pobliskie wzgórza Arrabida. W samej Sesimbrze na uwagę zasługuje stary fort obronny, położony wprost na plaży. Z portu rybackiego wczesnym rankiem wyruszają kutry na połów ryb, krabów i innych owoców morza. Kręte uliczki miasteczka pną się stromo w górę i mają niepowtarzalny klimat.


W dniu dzisiejszym Sesimbra to typowo wypoczynkowa miejscowość, do której w weekendy ściągają tłumy mieszkańców Lizbony. W sezonie wioskę odwiedzają turyści z różnych stron świata. Wieczorami, wzdłuż promenady nad oceanem spacerują wypoczywający tu ludzie, korzystając z setek barów, restauracji i kafejek.


Na uwagę zasługuje również, odbywający się rokrocznie z końcem lutego, trwający cały tydzień karnawał. To niezwykle kolorowe święto, połączone jest z zabawami, jarmarkami, sardynkami z grilla i lejącym się hojnie dobrym, portugalskim winem.


Wskazówki dojazdu

Do Sesimbry można dotrzeć z Lizbony autobusem. Podróż trwa około półtorej godziny, a jedną z atrakcji jest przejazd mostem "25 kwietnia" (wcześniej zwanym Mostem Salazara), który wznosi się nad dachami miasta wiele kilometrów przed brzegiem Tagu. Autobusem odchodzi z Placu Hiszpańskiego. Warto jednak wcześniej zorientować się jakiego dnia i o jakie godzinie jest kurs. Autobusy kursują bowiem dość rzadko.