ZAPISKI CZASU

Portimao. 2013

Portimão – miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Faro, w regionie Algarve

Silves. 2013

Miasto założone jeszcze przed podbiciem półwyspu Iberyjskiego przez Rzymian. Rzymianie nadali miastu nazwę Cilpes; podbite przez Arabów w VIII wieku zostało stolicą prowincji i otrzymało nowa nazwę Xelb; w okresie rekonkwisty miasto często przechodziło z rąk do rąk, zdobyte ostatecznie 1 września 1189 roku po wielomiesięcznym oblężeniu przez Sancha I, króla Portugalii.

Sagres. Algarve. 2013

Sagres - region Algarve

Miasteczko położone 6 km od Przylądka Św. Wincentego. Liczy 1939 mieszkańców.

Za sprawą infanta Henryka Żeglarza powstała tam szkoła kartografii i astronomii, która jest uznawana za pierwszą akademię morską świata.

Lagos. Algarve. 2013

Czymże jest ta sucha wiedza zdobyta w internecie wobec doświadczenia na "własnej skórze" tego miasta? Cóż z tego, że jego historia sięga tysiąclecia w głąb skoro to samo tsunami, które zniszczyło i Lizbonę - zniszczyło i Lagos, jak i wiele innych miast regionu Algarve. Nie doświadczymy w nim ruin rzymskiej świątyni. Nie czeka na nas Muzeum Celtów. Plaże doprawdy są malutkie. Zatem jaki jest powód aby tu przybyć?

Ponoć i wiele więcej

Niepewne źródła wspominały, że mam tu kilka osób śledzących - a może to niezbyt odpowiednie słowo - czytających moje wpisy. W gruncie rzeczy traktuje to wyłącznie jako dialog z samym sobą i rankingi google trochę nie były mi na rękę. Ale z drugiej strony - jeśli kogoś zainteresowałem - to w jakimś stopni schlebia to memu ego, choć raczej udaje mi się żyć i bez tego.

Jak to pisał Kurt

Jak pisał Vonnegut - zwycięstwo to kwestia organizacji - nie ma więc powodów by zastępy anielskie miały przegrywać z piekielnymi - by dobro znikało pod ciosami zła, by miernota pasała się na wielkości polach.

Tallinn. Czerwiec 2013

Tallinn - stolica Estonii położony jest na południowym wybrzeżu Zatoki Fińskiej, w północno - zachodniej części kraju. Pierwsze ślady osadnictwa jakie znaleziono na tych terenach pochodzą z przed około 5 tys. lat.

Rijskmuseum w Amsterdamie

Gmach Rijskmuseum w Amsterdamie został zaprojektowany pod koniec XIX w. przez P. Cuypersa (tego samego architekta, który stworzył budynek Dworca Głównego). Celem nowo powstającego muzeum było zgromadzenie przede wszystkim dzieł sztuki narodowej.

Amsterdam. Maj 2013

Wenecja Północy - Amsterdam. Czy Wenecję można nazwać Amsterdamem Południa? Może to pierwszeństwo czasu - te kilkaset lat, o które Wenecja wyprzedziła Amsterdam, a może to tylko fama, która może zagościć wyłącznie w jednym miejscu. 

Gdy w XIII wieku nad brzegami rzeki Amstel rozwija się rybacka osada, wenecjanie mogli poszczycić się już katedrą Św. Marka - budowlą niezrównaną w swej maestrii. Jednak w złotym wieku Amsterdamu - Wenecja najlepsze lata miała poza sobą. Co łączy te miasta otoczone zewsząd wodą i kanałami?