image

Evora - stolica Alentejo

Evora jest stolicą regionu Alentejo, którego dosłowną nazwę tłumaczy się „poza Tagiem”. To jeden z najgorętszych regionów Portugalii, ale też i Europy. Temperatury nierzadko osiągają ponad 40 stopni Celsjusza. Alentejo, w którego krajobraz wpisane są dęby korkowe i drzewka oliwne, jest najmniej zaludnionym obszarem Portugalii.

Za czasów celtyckich miasto nosiło nazwę Ebora. Zostało podbite przez Rzymian w 57 roku p.n.e. i otoczone murami. Z okresu panowania Rzymian pochodzi najbardziej znany zabytek Evory – koryncka świątynia, którą najczęściej przypisuje się Dianie, ale też i Jowiszowi. Ze względu na swą lokalizację – na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, znaczenie i majętność miasta wzrastały.

W okresie barbarzyńskim zamieszkiwali na jej terenie Wizygoci. W 715 roku ziemie przechodzą w ręce Maurów, którzy sprawują nad nimi piecze przez cztery kolejne stulecia. Pod ich rządami miasto wraca do świetności z okresu rzymskiego.

W okresie rekonkwisty miasto zostało zdobyte i znalazło się pod panowaniem pierwszego króla Portugalii Afonso I. Średniowiecze to czas bardzo dynamicznego rozwoju Evory. Powstawało wówczas wiele pałaców i kościołów, a miasto było świadkiem królewskich ślubów.

Dzisiejszą Evorę charakteryzuje różnorodność stylów – od romańskiego poprzez gotyk, specyficzny dla Portugalii styl manueliński, aż po renesans i barok. Interesującym zabytkiem jest Akwedukt Srebrnej Wody, który ciągnie się przez blisko 9 km i od XVI wieku dostarczał mieszkańcom wody. Katedra w Evorze utrzymana w stylu romańskim to jeden z najważniejszych zabytków Portugalii, utrzymanych w tym stylu. Kościół Św. Franciszka jest znany przede wszystkim dzięki niezwykłej kaplicy wyłożonej wyłącznie czaszkami i ludzkimi kośćmi.

Niemniej sam klimat wąskich, ocienionych uliczek i biało-żółtych domów wart jest wizyty w tym mieście.

Evora wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wskazówki dojazdu

 Z Lizbony można dojechać pociągiem Intercity odchodzącym z dworca Oriente. Podróż trwa około dwóch godzin. Z dworca w Evorze na piechotę dociera się do centrum miasta w około 20 minut.