image

Kopenhaga. 18-23.05 2012

Kopenhaga jest stolicą Danii i jednym z największych miast Skandynawii. O dobrobycie miasta i kierunkach jego rozwoju zadecydowała lokalizacja nad cieśniną Sund. Będąc najkrótszą drogą pomiędzy Morzem Bałtyckim, a Morzem Północnym cieśnina zapewniła Kopenhadze olbrzymi dochód chociażby z ceł jakie nałożono na wszystkie przepływające przez nią statki. Na kształt miasta wpłynęły także liczne pożary trawiąc zwłaszcza najstarszą zabudowę miejską. Ale nie oszczędziły one także najważniejszych budowli w mieście - pałacu królewskiego, kościołów, ratusza i zabudowań wokół głównego rynku.

Kopenhaga to miasto rowerów. Dzięki setkom kilometrów tras, doskonale zorganizowanym rowerowym parkingom, miejscom przeznaczonym na przewóz rowerów w metrze i pociągach uciążliwości współczesnych metropolii - jak chociażby hałas i spaliny są znacznie mniej odczuwalne. W słoneczne i wolne dni życie leniwie się toczy wokół jachtów zacumowanych w dzielnicy Christianshavn czy wokół głównego kanału - pełnego miejsc do wypoczynku.

Kopenhaga - stolica Danii. Od osady rybackiej po stolicę Danii

Kopenhaga jest stolicą Danii i jednym z największych miast Skandynawii. Została założona przez biskupa Roskilde (duńskie miasto na wyspie Zelandia) Absalona będącego doradcą króla Waldemara I. W 1160 roku powstała pierwsza twierdza, której zadaniem było chronić rozwijającą się osadę. Dzięki swojej doskonale przemyślanej lokalizacji nastąpił szybki jej rozwój. Z jednej bowiem strony znajdowała się w połowie drogi pomiędzy ośrodkiem władzy królewskiej w Roskilde, a ważnym dla Danii miastem Lund. Z drugiej zaś strony była doskonałym miejscem wypadowym i na Bałtyk i na Morze Północne.

W 1254 roku biskup Jakub Erlandsen nadał prawa miejskie i tak z małej rybackiej osady powoli zaczęło wyłaniać się miasto. Rozwój Kopenhagi zagrażał zwłaszcza hanzeatyckiej Lubece. Na początku XIV wieku zamek Absaloma został zniszczony przez stowarzyszenie miast niemieckiej Hanzy. Umocnienia obronne zostały rozebrane, a w porcie zatopiono statki blokując jego pracę.

W 1443 roku Kopenhaga zastąpiła Roskilde stając się stolicą Danii. Król Christian I był pierwszym królem koronowanym w Kopenhadze i założycielem dynastii królewskiej rodziny z Oldenborg. Dynastia ta zasiadała na duńskim tronie aż po 1863 rok. Król Christian był również założycielem Uniwersytetu w Kopenhadze w 1479 roku.

W XVI wieku luteranizm stał się oficjalną religią państwową. Tym samym zakończyło to okres rywalizacji o wpływy królów duńskich z biskupami z Roskilde.

W 1583 roku zaczął działać położony na północ od Kopenhagi park rozrywki uznawany za jeden z najstarszych na świecie. Park istnieje zresztą w tym miejscu po dziś dzień.

Król Christian IV uznawany jest za jednego z najbardziej znaczących budowniczych miasta - za jego czasów został zbudowany Zamek Rosenborg, Kościół Św. Trójcy z Okrągłą Wieżą czy ufortyfikowana dzielnica portowa Christianshavn. Rozwój miasta przerwała epidemia dżumy w 1711 roku, a dopełnieniem była seria pożarów, która zniszczyła spore obszary dawnej, średniowiecznej zabudowy.

W 1757 roku powstał w Kopenhadze pierwszy szpital miejski.

W roku 1794 Pałac Christiansborg został zrównany z ziemią przez ogień, który zniszczył cztery skrzydła kompleksu pałacowego. Król Christian VII i jego rodzina musieli się przenieść do Pałacu Amalienborg, który później stał się miejscem stałego pobytu dla wszystkich rodzin królewskich, aż do naszych czasów.

W 1801 roku niedaleko Kopenhagi miała miejsce bitwa morska z Anglikami. Flota duńska poniosła ciężkie straty. W 1807 r. Brytyjczycy ponownie zaatakowali Kopenhagę i miasto musiało znosić ciężkie bombardowania w związku z opowiedzeniem się Danii po stronie Napoleona.

W 1847 roku został założony światowej sławy browar Carlsberg.

W 1875 umarł w Kopenhadze pisarz Hans Christian Andersen. Jego pogrzeb odbył się w katedrze w Kopenhadze.

W 1910 powstały pierwsze ścieżki rowerowe lecz pierwsze rowery zostały wprowadzone na ulicę już w 1890 roku.

W 1913 roku powstał jeden z symboli miasta - Mała Syrenka. Jej twórcą był rzeźbiarz Edward Eriksen, a fundatorem rzeżby był właściciel browaru Carlsberg.

W okresie II wojny światowej miasto znajdowało się pod okupacją niemiecką. Po wojnie nastąpiła silna ekspansja terytorialna miasta w związku z napływem ludności i budowaniem nowych osiedli miejskich.

W 2005 roku powstał zaprojektowany w pracowni Henniga Larsena nowoczesny gmach Nowej Opery. Jej wychodzący na ponad 30 metrów przed szklaną fasadę dach zdumiewa i zachwyca. W 2008 roku odbyła się inauguracja innego nowoczesnego budynku użyteczności publicznej, a mianowicie Duńskiego Teatru Królewskiego.