image

Gmach Rijskmuseum w Amsterdamie został zaprojektowany pod koniec XIX w. przez P. Cuypersa (tego samego architekta, który stworzył budynek Dworca Głównego). Celem nowo powstającego muzeum było zgromadzenie przede wszystkim dzieł sztuki narodowej.

Muzeum słynie przede wszystkim z kolekcji dzieł Rembrandta - z "Wymarszem strzelców" - jako najbardziej znanym jego dziełem w roli głównej.

Wiadomo o nim, że nie spodobał się gronu fundatorów - tym samym przekreślił nadzieje Rembrandta na dalszą karierę w Amsterdamie. Ponoć też zawiera tajny przekaz - a mianowicie historię morderstwa, którego jakoby dopuściło się bractwo strzeleckie. Jaka była prawda w swej formie najprawdziwszej - zapewne nigdy się nie dowiemy. Mnie jednak zaciekawił fakt (wskazany w jednym z programów TV o tym dziele), że cień ręki dowódcy spoczywa na genitaliach porucznika Willema van Ruytenburcha (tego jasnego). To nie może być w końcu malarski przypadek - więc i być może teoria o tajnym przekazie ma swoje podstawy.


Poza twórczością Rembrandta możemy rozkoszować się również niezwykle intymnymi obrazami Jana Vermeera czy też moralizatorskimi dziełami Jana Steen'a. Malarstwo "Złotego Wieku" Amsterdamu ma ten szczególny rys nie spotykany w innych, europejskich dziełach.

Zwiedzanie możemy rozpocząć od sal poświęconych sztuce średniowiecza, a zakończyć na dziełach pochodzących z wieku XX. Poza malarstwem bogato reprezentowana jest tu zarówno sztuka użytkowa jak i dostępne są ekspozycje broni czy kilka sal poświęconych budowie i rozwojowi żeglugi w Holandii.

Do muzeum najlepiej dotrzeć we wczesnych godzinach otwarcia co może dać szansę na krótszy czas oczekiwania do kasy. Bilet wstępu kosztuje 15 Euro (2013 r.) Dla dzieci i młodzieży wstęp jest bezpłatny. Warto zarezerwować kilka godzin na zwiedzanie tak różnorodnych i odmiennych kolekcji.