STOLICE UE

Paryż. Maj 2010

Paryż - stolica Francji - zdjęcia i historia

Celtyckie plemię Paryzjów zasiedliło tereny dzisiejszego Paryża około III w. p.n.e. Kolebką miasta była prawdopodobnie wyspa Île de la Cité na Sekwanie - tam gdzie dziś stoi katedra Notre-Dame. Kiedy rozwijające się się Cesarstwo Rzymskie zaczęło zagrażać plemionom zamieszkującym tereny dzisiejszej Francji wybuchło przeciw niemu powstanie. Paryż przyłączył się do buntu jednak miasto zostało zdobyte, a Rzymianie zbudowali własną siedzibę, która objęła zarówno wyspę Île de la Cité jak i lewy brzeg Sekwany w okolicy, nad którą dziś góruje paryski Panteon.

Wraz ze zmianami religijnymi w samym Cesarstwie nastąpił wzrost zainteresowania chrześcijaństwem w samym Paryżu. Pierwszym biskupem Rzymu był św. Dionizy - ścięty przez Rzymian na wzgórzu Montmartre (z łac. kopiec męczennika).

Muzea Watykańskie. Rzym

Zbiory Muzeów Watykańskich stanowią unikatowe arcydzieła zgromadzone przez papieży w przeciągu kilku stuleci. Początki kolekcji sięgają czasów Sykstusa IV i Juliusza II, których zbiory rzeźb stanowiły podwaliny dzisiejszych eksponatów. Muzea Watykańskie to także prywatne apartamenty papieskie i Kaplica Sykstyńska z freskami Michała Anioła.

Rzym. Marzec 2010

Stolica świata - Caput Mundi. Tak swoje miasto postrzegali mieszkańcy w czasach starożytnych. 2700 lat historii - od mitycznego Romulusa i Remusa przez Piotra i Pawła,  przez stolicę Państwa Kościelnego, stolicę Zjednoczonego Królestwa po stolicę Republiki. Nowoczesne i żywe miasto, w którym na każdym kroku czuje się powiew przeszłości.