image

Muzeum de Arte Antiga w Lizbonie

De Arte Antiga w Lizbonie to niewielkie muzeum, które warto odwiedzić. Nie należy przy tym zapominać jak wiele cennych dzieł sztuki przepadło w 1755 roku, gdy ogromne trzęsienie ziemi zniosło niemalże Lizbonę z powierzchni ziemi.

Muzeum mieści się w XVII-wiecznym pałacu i w swych zbiorach posiada zarówno przedmioty użytku codziennego jak i zbiory malarstwa, czy arrasów. W niektórych salach eksponowane są stylowe meble z różnych epok. Jest też zbiór japońskich parawanów. Warto też zwrócić uwagę na kolekcję sztuki dekoracyjnej i złotniczej, w tym Monstrancję Belem, która w całości została wykonana z pierwszej dostawy złota jaka przypłynęła wraz z powracającą wyprawą Vasco da Gamy.

Najważniejszym portugalskim obrazem jest niewątpliwie "Kult Świętego Wincentego" (zdjęcie numer 1) uważany za istotny dokument historyczny, a ukazujący najważniejsze osobistości XV-wiecznej Portugalii takie jak król Afonso V, królowa Izabela, ich syn Jan II uważany za najwybitniejszego władcę Portugalii, Henryk Żeglarz - twórca szkoły nawigacji i autor późniejszych sukcesów żeglarzy portugalskich. Dzieło wyszło spod pędzla Nuno Gonçalvesa - jednego z najznakomitszych portugalskich malarzy, o którego życiu wiemy bardzo niewiele. Ołtarz znaleziono w 1910 roku w zakrystii kościoła Sao Vicente de Fora. Prawdopodobnie złożono go tu tymczasowo po trzęsieniu ziemi w 1755 roku i następnie zapomniano.


Święty Hieronim - obraz Albrechta Durera

Najbardziej znanymi obrazami w zbiorach Museu Nacional de Arte Antiga są Kuszenie Świętego Antoniego Hieronima Boscha, Święty Hieronim Albrechta Dürera, Madonna z dzieciątkiem Hansa Holbeina oraz cykl 12 apostołów namalowanych przez Francisco Zurbarana. Ponadto znajdują się tu obrazy Giambattisty Tiepolo, Lucasa Cranacha Starszego czy Piero della Francesca.

Museu Nacional de Arte Antiga: Rua (ulica) das Janelas Verdes 1249 - 017 Lisboa