image

Setúbal - niewielka miejscowość położona około 30 km. od Lizbony rozpościera się nad zatoką Sado, u podnóża gór Arrabida. Centrum miasta otoczone jest wokół blokami, nie brakuje też fabryk gdyż jest to rejon mocno uprzemysłowiony. Ale zaledwie o 15 minut rejsu promem można dostać się na półwysep Troia i tam rozkoszować się spokojem i szerokimi, piaszczystymi plażami. Na jednym z okolicznych wzgórz można podziwiać pozostałość po budowli obronnej, w którym mieści się luksusowy hotel.

Pierwsza większa siedziba w tym regionie została założona przez Fenicjan. W starym mieście można podziwiać kilka zabytkowych kościołów w tym jeden z pierwszych przejawów sztuki manuelińskiej (późny gotyk) - kościół Jezusa. W okolicy Setúbal znalazła swoje schronienie kolonia delfinów, a okoliczne wzgórza należą do Parku Narodowego Arrabida.

Wskazówki dojazdu

Droga z Lizbony do Setúbal może wieść zarówno przez okazały, wiszący Most 25 Kwietnia (wyjazd autobusem z Placu Hiszpańskiego - Praça de Espanha) lub przez jeden z najdłuższych mostów świata - Ponte Vasco da Gama (wyjazd autobusem z Oriente). Czas podróży to około godzina, a koszt przejazdu wynosi około 5 Euro.