PORTUGALIA

Evora. 2011

Evora jest stolicą regionu Alentejo, którego dosłowną nazwę tłumaczy się „poza Tagiem”. To jeden z najgorętszych regionów Portugalii, ale też i Europy. Temperatury nierzadko osiągają ponad 40 stopni Celsjusza. Alentejo, w którego krajobraz wpisane są dęby korkowe i drzewka oliwne, jest najmniej zaludnionym obszarem Portugalii.

Tomar. 2011

Tomar to miasteczko położone o 2 godziny jazdy koleją od Lizbony. Swoje powstanie zawdzięcza Zakonowi Templariuszy, który uzyskał prawa do tych ziem, po odbiciu ich z rąk Maurów. W 1160 roku rozpoczęto, na polecenie Wielkiego Mistrza Zakonu Gualdim Pais, budowę zamku i klasztoru. Najbardziej interesującym zabytkiem tego okresu jest zbudowana na planie szesnastokąta kaplica zwana Rotundą. 

Sesimbra. 2011

Sesimbra to dawna osada rybacka malowniczo położona nad oceanem. Nad miejscowością góruje mauretański zamek, którego zachowały się mury obronne, wieża i niewielki kościółek, wykładany kafelkami azulejos. Z zamku rozciąga się wspaniała panorama, na położone w dole miejscowości oraz na pobliskie wzgórza Arrabida. W samej Sesimbrze na uwagę zasługuje stary fort obronny, położony wprost na plaży. Z portu rybackiego wczesnym rankiem wyruszają kutry na połów ryb, krabów i innych owoców morza. Kręte uliczki miasteczka pną się stromo w górę i mają niepowtarzalny klimat.

Sintra. 2010

Sintra to niewielka miejscowość leżąca nieopodal Lizbony, której tajemniczemu urokowi trudno się oprzeć. Z dworca kolejowego można dojechać autobusem do miasteczka, w którym możemy podziwiać niezwykły królewski pałac. Jadąc autobusem dalej dotrzemy do Zamku Maurów lub jeszcze dalej – do pałacu Pena.