PORTUGALIA

Huelva. 2013

W 1755 trzęsienie ziemi, które całkowicie zniszczyło miasto Huelva.

Peniche. 2012

Tam gdzie rodzą się chmury

Położone o około półtorej godziny drogi autobusem od Lizbony Peniche znane jest ze swoich długich i szerokich plaż. To jednocześnie wspaniały ośrodek dla surferów, miłośników windsurfingu jak i kitesurfingu. Supertubos jest najpopularniejszą falą w regionie - szybką i mocną - jak oceniają znawcy - jedną z najwspanialszych w Europie. Ze względu na swe specyficzne położenie - z trzech stron miasteczko otoczone jest oceanem - istnieje wielkie zróżnicowanie charakteru fal i wiejącego tu wiatru.

Obidos. 2012

Ta niewielka miejscowość oddalona o około 2 godziny jazdy autobusem od Lizbony to prawdziwa perełka wśród miast i miasteczek Portugalii. Do dzisiejszych czasów przetrwały średniowieczne mury okalające miasteczko i pozostałości zamku króla Dinisa, w którym mieści się luksusowy hotel - pousada.

Troia. 2012

Miejscowość na półwyspie Troia położona nad brzegiem rzeki Sado, którą najprościej odwiedzić po 15-minutowym rejsie promem odpływającym z portu w Setúbal. To jedno z najpiękniejszych miejsc do leniwego, słonecznego odpoczynku. Kilometry szerokich plaż, ciepła,płytka i czysta woda oraz zdecydowanie mniejsza ilość turystów niż w bardziej znanych kurortach czyni tę miejscowość rajską oazą spokoju.

Coimbra 2012

Leżąca na wzgórzach Coimbra to dawna stolica Portugalii, w której mieści się najstarszy portugalski uniwersytet założony w 1290 roku przez króla Dinisa I. Był to jednocześnie jedyny, portugalski uniwersytet, aż do XX wieku. Z murów uniwersytetu położonego w najwyższym punkcie wzgórza rozciąga się wspaniały widok na miasto i płynącą przez nie rzekę Mondego.

Porto 2012. Portugalia

Porto i rzeka Douro

Porto - drugie co do wielkości miasto Portugalii liczy około ćwierć miliona mieszkańców, a na całą metropolię przypada ich ponad 2 mln.
Nazwa miasta pochodzi z czasów rzymskich - była tu wówczas osada Portus Cale - co z czasem zaczęło dotyczyć obszaru znacznie szerszego i w końcu stało się zaczątkiem nazwy Portugalia (Portucale).

Cabo da Roca. 2012

Miejsce, które przez wiele stuleci uchodziło za niemalże koniec świata dopóki Kolumb, podróżujący po bezkresnym oceanie nie odkrył dla Europy, że istnieją jeszcze inne ziemie. Przylądek Cabo da Roca - "Miejsce, gdzie ziemia się kończy, a morze zaczyna" jak pisał portugalski poeta Luís de Camões wznosi się ponad 140 metrów nad poziom oceanu.

Cascais. 2012

Położone o 30 km na zachód od Lizbony Cascais, należy do najchętniej odwiedzanych miejscowości zarówno przez lizbończyków jak i przez turystów z całego świata. Łagodny klimat, port jachtowy, infrastruktura hotelowa, kasyna i kilometry plaż stanowią o popularności tego miejsca.

Lizbona. 2012

Na kształt dzisiejszej Lizbony mają wpływ wielkie trzęsienia ziemi. Ostatnie z nich - z 1755 roku - obróciło w proch znaczną część miasta. Wskutek trzęsienia ziemi i olbrzymiej fali tsunami zniknął z powierzchni ziemi zamek królewski, dziesiątki kościołów i tysiące domów. Na zawsze utraciliśmy dzieła wielkich malarzy, cenne manuskrypty i świadectwa epok minionych. Liczba zabitych przekroczyła 50 tys. osób.

Ericeira. 2011

Ericeira - raj dla surferów

Ta niewielka miejscowość nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego jest szeroko znana w świecie ze swych doskonałych fal, które cenią sobie znawcy surfingu. Ericeira położona jest o godzinę drogi autobusem od Lizbony i około pół godziny od Sintry.