image

Luwr to jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów świata. Jego zbiory zawierają ponad 35 tys. eksponatów, a najbardziej znanym dziełem jest Mona Lisa Leonarda da Vinci.

Muzeum mieści się nad brzegiem Sekwany w dawnym pałacu królewskim, któremu dzisiejszy kształt nadano w czasach renesansu za króla Franciszka I. Gdy w 1672 roku Ludwik XIV przeniósł się do nowo wybudowanego Wersalu pozostawiono cześć wspaniałych, królewskich kolekcji sztuki w pałacowych komnatach. Dekretem Zgromadzenia Narodowego - w okresie rewolucji francuskiej przemianowano pałac w muzeum.

Zbiory paryskiego muzeum poszerzyły się znacznie wskutek kampanii Napoleona w Europie jak i Afryce Północnej. Jednak po upadku cesarza znaczną część dzieł zwrócono prawowitym właścicielom.

Dzisiejsze, olbrzymie zbiory mogą poszczycić się dziełami zarówno starożytnych cywilizacji Egiptu, Mezopotamii, Asyrii, Grecji czy Rzymu jak i niezwykłą kolekcją dzieł Islamu. Jeśli chodzi o sztukę nowożytną Europy to można podziwiać niezwykłe dzieła anonimowych malarzy i rzeźbiarzy średniowiecza jak i całą plejadę twórców renesansu i baroku. Mamy też, rzecz jasna zbiory malarstwa francuskiego - olbrzymie obrazy Davida, Delacroix czy Géricault.