image

Madryt to nowoczesne, dynamiczne miasto, w którym na każdym kroku widać wielkość dawnych wieków Imperium. Mimo izolacji po II wojnie światowej Hiszpania w ostatnich dekadach dokonała  ogromnego skoku, a jej stolica jest tego przykładem. Aglomeracja jest zadbana i bezpieczna -  niemal na każdym rogu spotykamy pilnujących porządku policjantów; przemieszczających się  pieszo, na rowerach, skuterach, na koniach czy w samochodach.

Madryt to miasto, które nigdy nie zasypia. Gdy o 6 nad ranem znikają ostatni imprezowicze, na ulicę wkraczają ekipy sprzątające, pojawiają się pierwsi śpieszący się do pracy, ruch samochodowy wzmaga się i tak 24 godzinny cykl życia metropolii zatacza dobowe koło.

Madryt - historia Madrytu i zdjęcia stolicy Hiszpanii

Historia miasta jakie dziś znamy zaczyna się w 1561 roku, kiedy to król Filip II ustanowił Madryt stolicą Hiszpanii. Zanim to nastąpiło Madryt był zaledwie niewielkim miasteczkiem bez specjalnego znaczenia gospodarczego czy politycznego.

Tereny te zamieszkiwane były już dużo wcześniej. W Narodowym Muzeum Archeologicznym w Madrycie można obejrzeć pozostałości życia z okresu paleolitu - drobne przedmioty użytkowe i ceramikę. Archeolodzy odkryli również pozostałości wizygockiej wioski w pobliżu obszaru dzisiejszego miasta. Jednak pierwsze pisemne wzmianki o osadzie nad rzeką Manzanares pochodzą dopiero z IX wieku. Władający miastem emir Muhammad I wzniósł na brzegu rzeki twierdzę obronną, wokół której powstało niewielkie miasto. Dziś na miejscu warowni stoi Pałac Królewski, a szczątki murów arabskich możemy oglądać nieopodal katedry Almudena.

W 939 r. król aragoński Ramir II zdobył zamek, jednak wkrótce został wyparty. Do ostatecznego zwycięstwa doszło w 1083 roku kiedy to król kastylijski  - Alfons VI pokonał Maurów i zdobył panowanie nad tymi ziemiami. Główny meczet przekształcono wówczas w kościół katolicki pod opieką Matki Bożej Almudena. W okresie rekonkwisty Madryt i okolice masowo zasiedlali Muzułmanie i Żydzi. Jednak represje religijne, które nasiliły się zwłaszcza pod koniec XV wieku spowodowały wygnanie obu tych nacji.

Filip II i przeniesienie stolicy do Madrytu w 1561 roku.

Po przeniesieniu stolicy przez Filipa II miasto, w krótkim czasie stało się jednym z największych ośrodków handlowych i gospodarczych. Sprzyjało temu położenie w centralnej części Hiszpanii. Powstały wówczas nowe siedziby szlacheckie, budowano kościoły i budynki użyteczności publicznej. Wielki rozwój kulturowy i architektoniczny, zwany jest dziś Złotą Erą. W tym czasie tworzył między innymi Cervantes i Lope de Vega. Podczas kolejnego stulecia, wskutek licznych wojen znaczenie Hiszpanii osłabło. Rzeka złota, która płynęła z obu Ameryk zasilała skarbiec, ale i przyczyniała się do olbrzymiej inflacji.

Gdy w 1700 roku umiera Karol II nie pozostawiwszy potomka tron przejmuje daleka linia francuskich Burbonów. Wraz z nimi nadchodzi nowa epoka dla miasta. W XVIII wieku, powstaje wiele bram miejskich, okazałych budynków i mostów. Nowy Pałac Królewski zbudowany zostaje na miejscu pochodzącego z czasów Maurów Alcazaru, który został zniszczony przez pożar w 1734 roku. Fasad pałacu jest w stylu barokowym, wnętrza są już urządzone w stylu rokoko i klasycystycznym.

W epoce wojen napoleońskich dochodzi do wybuchu powstania przeciw Francuzom. Walki toczą się w całym mieście, najbardziej zapamiętałe wokół Puerta del Sol. Powstanie jednak upada, a setki buntowników zostaje rozstrzelanych. Ten fakt uwiecznił Francisco Goya na słynnym obrazie, który dziś możemy oglądać w muzeum Prado.

Generał Franco

W latach 30-tych XX wieku w Hiszpanii ścierają się dwa obozy: lewicowy i prawicowy pod wodzą generała Franco. W 1936 roku dochodzi do wybuchu wojny domowej. Po blisko 30 miesiącach oblężenia wojska Franco, wspomagane przez faszystowskie Niemcy, zdobywają stolicę. Na blisko 40 lat zapanowała w Hiszpanii dyktatura, której kres położyła dopiero śmierć generała Franco w 1975 roku.

Hiszpania na długo stała się biednym i zacofanym krajem. Madryt podzielił jej los zwłaszcza gdy w latach 50-tych na jego obrzeżach zaczęła wyrastać fala slumsów zbudowanych przez emigrantów z prowincji. Dopiero przemiany w polityce światowej i wewnątrz samej Hiszpanii spowodowały pewne otwarcie i od lat 60-tych nastąpił bardziej znaczący rozwój miasta.

Przemiany polityczne, ustanowienie nowej konstytucji w 1979 roku i przystąpienie do Unii Europejskiej spowodowały niezwykły rozwój miasta, które dziś może imponować zarówno stanem i liczbą zabytków, jak i nowoczesną infrastrukturą.