ZAPISKI CZASU

Cummings

gdy zaledwie-

wiosna a świat jest błotnie-słodki ten kulawy

sprzedawca baloników

gwiżdże daleki i malutki

a eddibill porzucają

zabawę w kulki i w piratów i

przybiegają pędem i jest

wiosna

Brodski

Tak mało teraz w Leningradzie Greków,

żeśmy zburzyli Kościół Grecki, aby

na jego miejscu salę koncertową

postawić. Jest coś w tej architekturze

beznadziejnego, chociaż sama przez się

sala na tysiąc albo więcej miejsc

beznadziejnością nie tchnie.

Szekspir. Sonet 66

Jak miernota się stroi i raduje zyskiem,

Portugalia. 2010 - 2015

Leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego oceanicznego. Mimo niewielkiego obszaru zauważyć można różnice pogodowe pomiędzy północą, a południem kraju, zwłaszcza w okresie zimowym. Inaczej też kształtuje się pogoda w leżącej niemal nad oceanem Lizbonie, a położonym w głębi kraju regionem Alentejo, który należy do najgorętszych w całej Europie.

Legendy Portugalii

Pewnego dnia do Santiago de Compostela wyruszył młody pielgrzym. Gdy wszedł do gospody w małej miejscowości Barcelos, leżącej na północy Portugalii, napotkał człowieka, który bacznie mu się przyglądał i następnie pośpiesznie wyszedł. Chwilę po tym zdarzeniu do gospody wszedł miejscowy sędzia, kazał aresztować pielgrzyma oskarżając go o kradzież. Na nic zdały się zapewnienia, że nie jest niczemu winny, i że nigdy wcześniej nie był w Barcelos

Lagos w trzech gwiazdkach

Przez ponad 4 godziny drogi autobusem z Sevilli słuchałem "Mistrza i Małgorzaty" Bułhakowa i było to dość zacne Intro na ponowne spotkanie z Lagos i regionem Algarve ... 
Lagos było moją główną destynacją już wcześniej. Kiedy ma główna siedziba był w Lizbonie, a postanowiłem zawitać na totalne południe. Po objechaniu regionu wokół Lizbony - Peniche, Setubal, Tomar, Sessimbra i wiele innych nadszedł czas na dłuższa trasę ..

Kadyks. Idee Fixe od dawien dawna

Dawno temu, będąc jeszcze dzieckiem obejrzałem zupełnie wówczas dla mnie niezrozumiały, aczkolwiek już wówczas fascynujący film zatytułowany "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Hassa. Konstrukcja opowieści opartej na prozie Potockiego ma strukturę, jak to się wiele lat później dowiedziałem "szkatułkową". W jednej z owych szkatułek głównym bohaterem był syn kupca z Kadyksu grany przez Krzysztofa Litwina.

Sevilla, Stolica Andaluzji

Sewilla – miasto w południowej Hiszpanii, stolica regionu Andaluzja. Duży port nad rzeką Gwadalkiwir, w XVII wieku najludniejsze miasto Hiszpanii, znane z największej katedry świata, pałacu i XVIII w. archiwum wpisanych na listę UNESCO.