Blog

Kadyks. Hiszpania. Październik 2015

Dawno, dawno temu będąc jeszcze dzieckiem obejrzałem zupełnie niezrozumiały, aczkolwiek już wówczas fascynujący film "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Hassa. Konstrukcja opowieści opartej na prozie Potockiego ma strukturę, jak to się wiele lat później dowiedziałem - szkatułkową. W jednej z owych szkatułek . . .

Sagres, Październik 2013

Sagres - region Algarve. Portugalia

Miasteczko położone 6 km od Przylądka Św. Wincentego. Liczy 1939 mieszkańców.

Za sprawą infanta Henryka Żeglarza powstała tam szkoła kartografii i astronomii, która jest uznawana za pierwszą akademię morską świata.

Jak pisał Kurt

Jak pisał Vonnegut - zwycięstwo to kwestia organizacji - nie ma więc powodów by zastępy anielskie miały przegrywać z piekielnymi - by dobro znikało pod ciosami zła, by miernota pasała się na wielkości polach.

Piwo. Wino. Wódka

Półwysep Troia. 2012

Miejscowość na półwyspie Troia położona nad brzegiem rzeki Sado, którą najprościej odwiedzić po 15-minutowym rejsie promem odpływającym z portu w Setúbal. To jedno z najpiękniejszych miejsc do leniwego, słonecznego odpoczynku. Kilometry szerokich plaż, ciepła,płytka i czysta woda oraz zdecydowanie mniejsza ilość turystów niż w bardziej znanych kurortach czyni tę miejscowość rajską oazą spokoju.

Porto Portugalia. 2012

Porto i rzeka Douro

Nazwa miasta pochodzi z czasów rzymskich - była tu wówczas osada Portus Cale - co z czasem zaczęło dotyczyć obszaru znacznie szerszego i w końcu stało się zaczątkiem nazwy Portugalia (Portucale).

Gdzie ziemia się kończy . . .

Cabo da Roca - najdalej położony na zachód przylądek Europy


Miejsce, które przez wiele stuleci uchodziło za niemalże koniec świata dopóki Kolumb, podróżujący po bezkresnym oceanie nie odkrył dla Europy, że istnieją jeszcze inne ziemie. Przylądek Cabo da Roca - "Miejsce, gdzie ziemia się kończy, a morze zaczyna" jak pisał portugalski poeta Luís de Camões wznosi się ponad 140 metrów nad poziom oceanu.

Więcej niż zazwyczaj

Czerwiec wyszedł mi z trzewi jak czerwone wino co rozpala mą twarz, ale nie rozpala już tego drżenia, które widać - nie było mi dane raz na zawsze.

W dniu urodzin . . .

W dniu swych urodzin chcę być jak Kung Fu Panda - jedynka i dwójka, której nie oglądałem. Tajemny składnik, którego nie ma czyni z wioskowego fajtłapy mistrza walk wszelakich, co jednak nie zmienia jego przyjaznej innym natury. W tym dniu żałuje, że życie nie jest jak historia motoryzacji.